O cyklu

  • Puchar Polski w Ultramaratonach Kolarskich to inicjatywa organizatorów pięciu polskich imprez długodystansowych: Bałtyk-Bieszczady Tour, Tour de PoMorze, Pierścienia Tysiąca Jeziora, Pięknego Wschodu oraz Pięknego Zachodu. Wszystkie wymienione (oprócz Pięknego Zachodu dla którego trwa proces aplikacyjny) imprezy wchodzą w skład światowego kalendarza Międzynarodowej Unii Ultramaratonów Kolarskich (UMCA).
  • Celem cyklu (oprócz dobrej zabawy) jest wyłonienie najlepszych kolarzy długodystansowych jeżdżących po polskich szosach.
  • Każda z imprez wchodzących w skład Pucharu Polski w Ultramaratonach Kolarskich liczy 500 km lub więcej (w przypadku Pięknego Wschodu rozgrywany jest także dystans 250 km, ale jego wyniki nie wliczają się do klasyfikacji cyklu).
  • Ponieważ Bałtyk-Bieszczady Tour oraz Tour de PoMorze odbywają się w cyklach dwuletnich, cykl Pucharu Polski w danym roku będzie każdorazowo liczył cztery imprezy.
  • Zwycięzcą cyklu zostanie zawodnik, który we wszystkich startach zdobędzie największą liczbę punktów. Klasyfikowani będą wszyscy zawodnicy, którzy w danym roku ukończą przynajmniej jedną z imprez wchodzących w skład cyklu.
  • W przypadku kiedy zawodnicy przyjeżdżają na tym samym czasie otrzymują: suma punktów za kolejne zdobyte miejsca podzielona przez ilość zawodników w grupie np.: grupa 4 os przyjechała na 3 miejscu  (90+85+80+75)/4 = 82,5 punktu. Kolejny zawodnik za miejsce 7 otrzymuje 70 punktów
  • Zawodnik, który ukończył wyścig a przekroczył limit czasu przewidziany przez organizatora otrzymuje połowę ilości punktów przewidzianych za ukończenie wyścigu w limicie czasu np.: za ukończenie w limicie czasu zawodnik otrzymuje 50 punktów. Jeśli ukończy wyścig przekraczając limit czasu otrzymuje 25 punktów.
  • Jeśli zawodnicy oprócz punktów do Pucharu Polski w Ultramaratonach Kolarskich chcą być klasyfikowani także w ramach światowego rankingu kolarzy długodystansowych, konieczna jest rejestracja na stronie UMCA (link) i wniesienie opłaty rejestracyjnej (roczna opłata w podstawowym wariancie wynosi 35 dolarów).